18 Ocak 2020 - Cumartesi
Günlük İnşaat Gazetesi


Devreden 167 milyar TL KDV’nin 43 milyar TL’si inşaat sektörünün

KDV Kanununda yapılacak değişiklikle sonraki döneme devreden KDV’nin iade edilemezliği kuralı kaldırılırken, halen 167.3 milyar TL’yi bulan sonraki döneme devreden KDV tutarının sektörler itibariyle dağılımına bakıldığında en büyük payı 43.5 milyar TL ile inşaat sektörü oluşturuyor.

Ekleyen:metesey Kategori:İnşaat Tarih:15 Mart 2018 Etiketler: ,


KDV Kanununda yapılacak değişiklikle sonraki döneme devreden KDV’nin iade edilemezliği kuralı kaldırılırken, halen 167.3 milyar TL’yi bulan sonraki döneme devreden KDV tutarının sektörler itibariyle dağılımına bakıldığında en büyük payı 43.5 milyar TL ile inşaat sektörü oluşturuyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, sonraki döneme devreden KDV’nin iadesi nedeniyle 2020 yılından itibaren 9 milyar liralık bir vergiden vazgeçeceklerini açıkladı.

Ağbal, 167 milyar lira olan sonraki döneme devredilen KDV ile ilgili yanlış anlaşılma olduğunu belirterek, bu rakamın mükelleflerin incelemeleri tamamlanmış, iade edilmesi gereken bir alacağını ifade etmediğini söyledi. Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğünün indirimli oran uygulanan, yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan oranları gözden geçirdiğini ve beklene amacı sağlamayanlarla ilgili düzenleme yapılacağını açıkladı.

Öte yandan ‘KDV tasarısı’ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Tasarısının Meclis Genel Kurulu’na gönderilmesi bekleniyor.

Maliye Bakanlığının verilerine göre, 167.3 milyar TL tutarındaki devreden KDV’nin sektörler itibariyle dağılımına bakıldığında en büyük payı 43.5 milyar TL ile inşaat sektörü oluştururken, bina inşaatı 36.1 milyar TL, bina dışı yapıların inşaatları (taahhüt işleri) 3.5 milyar TL, özel inşaat 2 milyar TL, mimarlık ve mühendislik faaliyetleri 1.9 milyar TL olarak dağılıyor. Devreden KDV’de ‘ diğer kalemler’ başlığı altında 37.9 milyar TL, KİT’ler hariç kamuda 20.2 milyar TL, toptan ticarette 16.4 milyar TL, perakende ticarette 11.6 milyar TL, kara taşımacılığı ile boru hattı taşımacılığında 9.3 milyar TL, elektrik, gaz ve buhar üretim ve dağıtımı 6.8 milyar TL, gıda ürünleri imalatında 4,6 milyar TL, gayrimenkullerin alım, satım ve kiralanması 4.3 milyar TL, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin ticareti 2.8 milyar TL, makine ve ekipman imalatı 2.5 TL, tekstil ürünlerinin imalatı 2.5 milyar TL, konaklamada 2.5 milyar TL, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatında 2.4 milyar TL olarak dağılıyor.

Alıntı: www.dunya.com

YORUMLAR


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir